Opis produktu
W treningu kolarskim rower to nie wszystko. Jak w każdym sporcie o sukcesach decydują z jednej strony warunki fizyczne i poziom wytrenowania, a z drugiej – psychika, odpowiednie rozłożenie sił i dobór taktyki. Zmiana pór roku, urazy czy zimowa nuda mogą powodować depresję, która przytrafia się nawet najbardziej aktywnym kolarzom. W książce podane są sposoby radzenia sobie z takimi przeciwnościami, a także informacje o technikach motywacyjnych i relaksacyjnych, znaczeniu wizualizacji i kontroli emocji niezbędnych dla każdego sportowca.
To praktyczne, skondensowane kompendium wiedzy zarówno dla początkujących, jak i nieco bardziej zaawansowanych kolarzy. Dzięki wskazówkom autora każdy kolarz może ułożyć własne plany treningowe, nauczyć się podstawowych i zaawansowanych technik kolarskich, m.in. jazdy i komunikacji w grupie, dobierania tempa i bezpiecznego pokonywania zakrętów. Wiedza praktyczna poparta została przesłankami naukowymi oraz opisem konkretnych sytuacji i doświadczeń kolarzy z całego świata.
Sylwester Szmyd - słowo wstepne
"Kiedy w 1988 roku, mając zaledwie 10 lat, zaczynałem moją przygodę z kolarstwem, niewiele o nim wiedziałem. Chęć zajęcia się jakimś sportem wyczynowym oraz fakt, że mieszkałem w Bydgoszczy, gdzie były produkowane rowery dla naszej kadry startującej w Wyścigu Pokoju i mistrzostwach świata, były bodźcami do zapisania się do bydgoskiego Rometu. Przez pierwsze lata w Romecie nauczyłem się przede wszystkim: podstaw planowania treningu, technik jazdy oraz systemu rozgrywania wyścigów. Z perspektywy czasu widzę jednak, że moja wiedza opiera się głównie na doświadczeniu – własnym i przekazanym przez starszych kolegów oraz trenerów, samodzielnym analizowaniu różnych zagadnień treningu, a przede wszystkim na efektach zastosowania metody prób i błędów.
O wielu elementach, czasem wręcz drobnych szczegółach, jednak bardzo istotnych, jak odżywianie, czy specjalistyczne metody treningu, dowiedziałem się dopiero, gdy byłem we Włoszech, już jako młodzieżowiec, a nawet później, jako zawodowiec. Kolarstwo to bardzo ciężki sport. Myślę, że najcięższy. Dlatego należy wyeliminować ryzyko popełnienia błędów w przygotowaniu do startów. Błędy bowiem mogą później mieć bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie kolarza. Jeżdżąc dużo po Polsce, mam kontakt z wieloma nie tylko młodymi zawodnikami i widzę spore braki w podstawach przygotowawczych. Odnoszę też wrażenie, że praca z młodzieżą wygląda coraz gorzej i jest coraz mniej kompetentnych osób mających doświadczenie i umiejętność przekazania wiedzy. Kolarstwo wciąż się zmienia. To nie tylko jazda na rowerze. Pojawiają się nowe trendy, badania dążące do poprawienia wydolności i wyników zawodników.
Ta książka, mam nadzieję, będzie pomocna dla osób, które już jeżdżą na rowerze, startują lub mają ochotę wziąć udział w jakichkolwiek amatorskich zawodach kolarskich, oraz – a może szczególnie – dla osób, które dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę z rowerem. Autor przedstawia elementy formacji kolarskiej, budowę człowieka i jego poszczególne układy mające duży wpływ na naszą wydajność, biomechanikę czy podstawy żywieniowe. W dalszej części znajdziemy również: rodzaje treningu, planowanie pracy i podzielenie jej na poszczególne cykle. Wszystko to stosujemy my, zawodowcy. Nie mam wątpliwości, że książka ta, gdyby ukazała się 20 lat temu, byłaby dla mnie dużym ułatwieniem na mojej kolarskiej drodze, i wierzę, że będzie nim dla każdego, kto regularnie jeździ rowerem."
Spis treści
Część 1 Zanim wsiądziesz na rower
1 Ciało człowieka
2 Naukowe podstawy treningu
3 Przygotowanie fizyczne
4 Doping w kolarstwie
5 Przygotowanie psychiczne
6 Budowa i przygotowanie roweru
7 Strój kolarski
Część 2 Planowanie treningów
8 Rodzaje treningów
9 Metody treningowe
10 Planowanie treningów
11 Kontrola planu treningowego
12 Dieta w treningu kolarskim
13 Zmęczenie, przetrenowanie, odpoczynek
Część 3 Techniki jazdy i elementy taktyki
14 Wprowadzenie
15 Techniki podstawowe
16 Techniki średnio zaawansowane
17 Techniki zaawansowane
18 Kosmici atakują, czyli kilka słów o jeździe na czas
19 Podstawy taktyki
20 Konkurencje kolarskie
21 Udział w zawodach
Część 4 Jeszcze więcej o kolarstwie
22 Największe szosowe wyścigi kolarskie
23 Trochę historii
Część 5 Dodatki